ST-S24D-XA | Kele | Temperature Sensors & Transmitters
WALL DELTA 10K 2 OHM THMS SETPOINT ADJ 10K-35K
Brand:Kele
MPN:ST-S24D-XA
SKU:ST-S24D-XA
Type
Thermistor
Probe Length
None
Sensor Element
10K Type 2 Thermistor
Display
No
Setpoint
Yes
Application
Room Temperature,Classroom Temperature,Office Temperature,Washdown Environment
Output Signal
Resistance
product series specifications
Accuracy:
Thermistor: ±0.36°F (±0.2°C)
RTD:
Type 61: ±0.36°F (±0.2°C)
Type 71: +/-0.0774°F (0.043°C)
Type 81, 85: ±0.36°F (±0.2°C)
Type 91: ±0.54°F (0.30°C)
Sensor Type:
Thermistor: 2.252 kΩ, 3 kΩ, 10 kΩ Type II, III & III w/11K shunt, 20 kΩ, 100 kΩ
RTD:
Type 61: 1000Ω Nickel
Type 71, 81: 100Ω Pt 385 Curve
Type 85: 1000Ω Pt 385 Curve
Type 91: 1000Ω Pt 375 Curve
Temperature Range: Thermistor/RTD: -40° to 221°F (-40° to 105°C)
Temperature Stability:
Thermistor: 0.24°F (0.13°C) over five years
RTD: 0.09°F (0.05°C) over five years
Heat Dissipation: 2.7 mW/°C (power needed to raise the temperature 1°C)
Enclosure: Plastic
Mounting: Directly to wall or BRT-1 bracket to mount to single gang box
Wiring Terminations: 8" (2.4m) of 24 AWG pigtails prestripped, Type 71 and 81 sensors have 18" leads
Dimensions: 2.8"H x 4.5"W x 1.0"D (7 x 11.4 x 2.5 cm)
Weight: 0.1 lb (0.6 Kg)
Approvals: CE
Warranty: Lifetime
product series features
  • Lifetime warranty
  • ±0.36 degrees F (±0.2 degrees C) thermistor accuracy
  • ±0.27 degrees F (±0.15 degrees C) or ±0.54 degrees F (±0.30 degrees C) RTD accuracy
  • Ultra high accuracy optional
  • Wide selection of thermistor or RTD curves
  • Vented housing for quick temperature response
  • Adaptable with many options
  • Durable plastic housing and base plate
  • Easy to mount to wall or electrical box
more information & related documents
Series Description
Kele Description