ST-S24-XN2 | Kele | Temperature Sensors & Transmitters
Wall Stainless Steel Plate Sensor 10K Type 2 Thermistor NIST 2 Point
Brand:Kele
MPN:ST-S24-XN2
SKU:ST-S24-XN2
Type
Thermistor
Probe Length
None
Sensor Element
10K Type 2 Thermistor
Display
No
Setpoint
No
Enclosure Rating
NEMA 1
Application
Room Temperature,Classroom Temperature,Office Temperature,Washdown Environment
Output Signal
Resistance
product series specifications
Accuracy: ±0.36°F (0.2°C)
Thermistor: ±0.36°F (0.2°C)
RTD:
Type 63: ±0.72°F (0.40°C)
Type 71: +/-0.0774°F (0.043°C)
Type 81, 85: ±0.27°F (0.15°C)
Type 91: ±0.54°F (0.30°C)
Sensor Type:
Thermistor: 2.252 kΩ, 3 kΩ, 10 kΩ Type II, III & III w/11K shunt, 20 kΩ, 100 kΩ
RTD:
Type 63: 1000Ω Nickel
Type 71, 81: 100Ω Pt 385 Curve
Type 85: 1000Ω Pt 385 Curve
Type 91: 1000Ω Pt 375 Curve
Temperature Range:
Thermistor/RTD: -40° to 221°F (-40° to 105°C)
Temperature Coefficient:
Thermistor: Negative temperature coefficient
RTD: Positive temperature coefficient
Temperature Stability:
Thermistor: 0.24°F (0.13°C) over five years
RTD: Max 0.04% after 1k hours @ 500 °F
Heat Dissipation: 2.7 mW/°C (power needed to raise the temperature by 1°C)
Enclosure Rating: NEMA 1, Brushed stainless steel
Mounting: Directly to duct, wall, or single gang box
Wiring Terminations: 8' (2.4m) of 24 AWG pigtails with pre-stripped ends, type 71 & 81 have 18" leads