AA10C58F122 | Veris | Temperature Sensors & Transmitters
Temperature-to-Current Transmitter 1K OHM RTD 58 TO 122F
Brand:Veris
MPN:AA10C58F122
SKU:AA10C58F122
This item has been discontinued and is no longer available for purchase.
Need assistance? Call 877.826.9045 or for replacement options.
product specifications
Type
RTD
Probe Length
None
Sensor Element
1K Platinum RTD 385
Output Signal
Analog
product series specifications
Accuracy
Thermistor:
2.2k, 3k,20k,100k: ±0.11°F (0.2°C)
10k Type 2 & 3: ± 0.06°F (0.1°C)
RTD
100, 100 385 curve
±0.17°F (0.3°C)
Sensor Type
Thermistor: 2.2kΩ, 3kΩ, 10kΩ Type 2 & 3, 20kΩ, 100kΩ
RTD: 100Ω, Pt 385 Curve; 1000Ω, Pt 385 Curve
Temperature Range
Thermistor/RTD: -13° to 221°F (-25° to 105°C)
Temperature Coefficient:
Thermistor: Negative temperature coefficient
RTD: Positive temperature coefficient
Mounting: Directly to pipe with well
Wiring Terminations: 22 AWG pigtails; 3' to 5' (0.91 -1.52 m)
Probe length: 2 1/2" (6.4 cm) 4" (10 cm), 6” (15 cm), 8"(20 cm) and 12" (30 cm)
Enclosure: 1/2" thread NPT head, handibox, weatherproof enclosure and service body
Approvals: CE
Weight: Style specific
Warranty: 5 year
more information & related documents
Series Description
The Veris TIH, TID, TIW and TIG Immersion Thermistor and RTD Sensor provides precision remote temperature sensing for building automation systems and mechanical equipment room instrumentation. The TIH Series is a 1/2 in thread NPT connection with lenghts of 2 1/2 in (6.4 cm), 4 in (10 cm), 6 in (15 cm), 8 in (20 cm) and 12 in (30 cm). The TID Series has metal handi box, while the TIW Series has a weatherproof enclosure. The TIG Series has service body.
Kele Description
XMTR 1K OHM RTD 58 TO 122F