TE-703-A-10-B-3 | MAMAC Systems | Temperature Sensors & Transmitters
TEMP SENSOR, IMMERS, 3K, 6.00" PROBE, ENCL
Brand:MAMAC Systems
MPN:TE-703-A-10-B-3
SKU:TE-703-A-10-B-3
Probe Length
6 in
Sensor Element
3K Thermistor
Housing
Polycarbonate
product series specifications
Accuracy: ±0.36°F (0.2°C)
Thermistor: ±0.36°F (0.2°C)
RTD:
1KΩ Nickel, 1KΩ Balco: ±0.5°F (0.28°C)
100Ω, 1KΩ Pt 385: ±0.27°F (0.15°C)
Sensor Type:
Thermistor: 2.252 kΩ, 3 kΩ, 10 kΩ Type II, III, 20 kΩ, 100 kΩ
RTD: 1kΩ Nickel; 100Ω Pt 385 Curve; 1kΩ Pt 385 Curve
Temperature Range: -40° to 210°F (-40° to 100°C)
Enclosure Rating: Depends on model
Mounting: Directly to pipe
Wiring Terminations: 6' (1.8m) pigtails
Weight: depends on model
Approvals: CE, RoHS
Warranty: 5 years
product series features
  • Wide selection of thermistor and RTD curves
  • Waterproof stainless steel probe
more information & related documents
Series Description
Kele Description