TE-701-D-10-A | MAMAC Systems | Temperature Sensors & Transmitters
TEMP SENSOR, DUCT, 3K, 4.00" PROBE, NO ENCL, NO OUTPUT
Brand:MAMAC Systems
MPN:TE-701-D-10-A
SKU:TE-701-D-10-A
Probe Length
4 in
product series specifications
Accuracy:
Thermistor: ±0.36°F (0.2°C)
RTD:
1KΩ Nickel, 1KΩ Balco: ±0.5°F (0.28°C)
100Ω, 1KΩ Pt 385: ±0.27°F (0.15°C)
Sensor Type
Thermistor: 2.252 kΩ, 3 kΩ, 10 kΩ Type II, III, 20 kΩ, 100 kΩ
RTD:
1kΩ Nickel
100Ω Pt 385 Curve
1kΩ Pt 385 Curve
Temperature Range Thermistor/RTD: -40° to 210°F (-40° to 100°C)