TE-707-A-10-C-1 | MAMAC Systems | Temperature Sensors & Transmitters
TEMP SENSOR, AVG, FLEXIBLE, 3K, 24.00' PROBE, POLY ENCL
Brand:MAMAC Systems
MPN:TE-707-A-10-C-1
SKU:TE-707-A-10-C-1
Housing Material
Poly
Probe Length
24 ft
Sensor Element
3K Thermistor
Housing
Polycarbonate
Enclosure Rating
NEMA 1
Accuracy:
Thermistor: ±0.36°F (0.2°C)
RTD:
Platinum: ±0.1%
Nickel/Balco: ±0.5°F (0.3°C)
Sensor Type:
Thermistor: 2252Ω, 3000Ω, 10,000Ω Type II & III, 20,000Ω, 100,000Ω
100Ω Platinum 385 curve, 1,000Ω Platinum 385 curve
24 ft (7.2 m); 1.91 lb (0.86 Kg)
Operating Temperature: -40° to 200°F (-40° to 93°C)
Enclosure Rating: NEMA 4X, Metal
Wiring Terminations: 5" (15.2 cm) of 22 AWG pigtails