TE-707-A-10-A-2 | MAMAC Systems | Temperature Sensors & Transmitters
TEMP SENSOR, AVG, FLEXIBLE, 3K, 6.00' PROBE, POLY ENCL
Brand:MAMAC Systems
MPN:TE-707-A-10-A-2
SKU:TE-707-A-10-A-2
Type
Thermistor
Housing Material
Poly
Probe Length
6 ft
Sensor Element
3K Thermistor
Housing
Polycarbonate
Output Signal
Resistance
product series specifications
Accuracy:
Thermistor: ±0.36°F (0.2°C)
RTD:
Platinum: ±0.1%
Nickel/Balco: ±0.5°F (0.3°C)
Sensor Type:
Thermistor: 2252Ω, 3000Ω, 10,000Ω Type II & III, 20,000Ω, 100,000Ω
100Ω Platinum 385 curve, 1,000Ω Platinum 385 curve
RTD: 100 Platinum 385 curve, 1,000 Platinum 385 curve, 1,000 Nickel, 1,000 Balco
Element Casing: Plenum rated cable or Metallic Armored cable
Sensor Length/Weight:
Plenum: 6 ft (1.8 m); 1.0 lb (0.45 Kg)
12 ft (3.6 m); 1.05 lb (0.48 Kg)
24 ft (7.2 m); 1.15 lb (0.51 Kg)
Armored: 6 ft (1.8 m); 1.23 lb (0.56 Kg)
12 ft (3.6 m); 1.45 lb (0.66 Kg)
24 ft (7.2 m); 1.91 lb (0.86 Kg)
Operating Temperature: -40° to 200°F (-40° to 93°C)
Enclosure Rating: NEMA 4X, Metal
Wiring Terminations: 5" (15.2 cm) of 22 AWG pigtails