PSH75AB10 | Functional Devices | Power Supplies
Enclosed Single 75VA, 120 to 24 Vac, UL Class 2 Power Supply, 10 Amp main breaker
Brand:Functional Devices
MPN:PSH75AB10
SKU:PSH75AB10
List Price:
Today's Price:
product specifications
VA Rating
75 VA
Output Voltage
24 VAC
Primary Voltage Input
120 VAC
DC Voltage Output Type
Fixed
Type
Enclosed Transformer
Over Current Protection
Circuit Breaker
Primary Voltage
120 VAC,240 VAC,277 VAC,480 VAC
Accessory
TRM0018-K
Mount
Panel
VA Output
75 VA
Secondary Voltage Output
24 VAC
product series specifications
Primary Voltage: 120 VAC, 50/60 Hz, 120 VAC, 50/60 Hz (40 VA), 480/277/240/208/120 VAC 50/60 Hz (75VA), 480/277/240/208/120 VAC 50/60 Hz (75 VA), 120 VAC, 50/60 Hz (100 VA)
Input Control: Combination on/off switch and 10A circuit breaker
Convenience Outlet: 120 VAC, 15A maximum.
Secondary Voltage: Class 2
Output Control: Combination of on/off switch and circuit breaker. Controls 24 VAC output only.
Output Indication: Red LED, one for each 24 VAC output
Dimensions:
Single Transformer Models: 4.50"H x 8.25"W x 4.50"D (11.4 x 20.96 x 11.4 cm)
Two Transformer models: 4.50"H x 8.25"W x 4.50"D (11.4 x 20.96 x 11.4 cm)
Approvals: UL listed, Class 2, UL916, File E190394 CUL
Warranty: 1 Year
product series features
  • One or two transformers in pre-packaged metal enclosure
  • 40, 75 and 100 VA Class 2 transformers
  • Output switch/circuit breaker and LED indication
  • Optional primary switch/circuit breaker
  • Optional 120 VAC convenience outlets
  • To order UL508 add 1C to the end
more information & related documents
Series Description
The PSH Series Functional Devices enclosed 24 VAC Class 2 power source includes one or two transformers, pre-packaged in a metal enclosure. These are engineered for use in temperature control systems, industrial applications and building automation systems. The transformers are available in 40VA, 75VA and 100VA sizes. A switch and circuit breaker is provided for switching the output of each transformer. An optional switch and circuit breaker is available for controlling power to the entire unit. Other handy features include an LED to indicate the presence of 24 volt AC at the Class 2 output terminals or wires, an internal high-voltage wiring compartment, and two optional 120 volt AC grounded convenience outlets.
Kele Description
ENCLOSED SINGLE 75VA 120VAC TO 24VAC UL CLASS 2 PWR SUPP 10A MAIN BREAKER