P2125S-231+NRX24-EP | Belimo | Control Valves
EPIV,1.25",2 WAY,23.1 GPM,W/ NON-SPRING,24V
Brand:Belimo
MPN:P2125S-231+NRX24-EP
SKU:P2125S-231+NRX24-EP
product specifications
Type
Assembly
Connection
NPT
Actuator Type
Electric
Valve Type
Pressure Independent
Fail-Safe
Non-Spring Return
Supply Voltage (Nominal)
24 VAC
Trim Material
Stainless Steel
Pattern
2-way
Size
1-1/4 in
GPM
23.1 GPM
Control Signal
Analog
product series specifications
Fluid: chilled or hot water, up to 60% glycol max
Body Pattern: 2-Way
Size: 1/2 - 6 in
Flow Range: 1.65 - 713 GPM
Pressure Rating:
Blank = ANSI 125
-250 = ANSI 250
Power Supply: 24 VAC
product series features
- Provides constant flow regardless of pressure variations in the system.
- Simplified valve sizing and selection, no Cv calculations required.
more information & related documents
Series Description
Kele Description
EPIV 1.25" 2 WAY,23.1 GPM,W/ NON-SPRG,24V,MFT