CT-HMC-0100-U | Dent Instruments | Power Monitoring & Protection
100A, MINI HINGED SPLIT CORE CT, 1IN WINDOW, 3M LEADS
Brand:Dent Instruments
MPN:CT-HMC-0100-U
SKU:CT-HMC-0100-U
List Price:
Today's Price:
This item is in stock at a regional store, to get it shipped faster.
product specifications
Type
Split Core
Output
0.333 V
Rated Current
100 A
Window Size
1 in
product series specifications
Current Range:
CT-HSC-0100-U 1-200A AC
CT-HSC-0200-U 1-300A AC
Frequency: 50-400 Hz
Working Voltage: 600 VAC, Category III
Lead Wires: 2.4 M (8'), 600V, 20 gage
Window Size: 1.0" (25 mm)
Materials Of Construction: White Nylon, UL 94 V-0
Weight: 0.50 lbs
Approvals: UL STD 61010-1, CAN/CSA STD C22.2 No. 61010-1
Warranty: 1 year
product series features
  • High Performance
  • Medium Amperage
  • Hinged Current Transformer
  • UL recognized component, CE Mark
more information & related documents
Series Description
Kele Description