RIBMN12C-FA | Functional Devices | Relays & Contactors
2.75" Track Mount Relay 15 Amp SPDT, Polarized with 12 Vac/dc Coil
Brand:Functional Devices
MPN:RIBMN12C-FA
SKU:RIBMN12C-FA
List Price:
Today's Price:
Log in for customized pricingproduct specifications
LCD
Track
Type
Polarized
Number of Relays
1
Contact Rating
15 A
Current Rating
15 A
Contact Type
SPDT
Coil Voltage
12 VAC,12 VDC
Feature
LED
Application
MT212
Mount
Track
product series specifications
Frequency: 50/60 Hz
Life Rating: 10 million cycles minimum mechanical
Relay Status: LED, ON - relay activated
Operating Temperature: -30° to 140°F (-34° to 60°C)
Operating Humidity: 5% to 95% non-condensing
Dimensions:
C 1.75"H x 4"W x 1.25"L (4.45 x 10.16 x 3.18 cm)
D 1.75"H x 4"W x 2"L (4.45 x 10.16 x 5.08 cm)
F 1.75"H x 4"W x 2.45"L (4.45 x 10.16 x 6.22 cm)
H 1.75"D x 2.75"W x 1.25"L (4.45 x 6.99 x 3.18 cm)
I 1.75" x 2.75"W x 1.7"L (4.45 x 6.99 x 4.32 cm)
J1.75" x 4"W x 1.5"L (4.45 x 10.16 x 3.85 cm)
K1.75"D x 2.75"W x 2.5"L (4.45 x 6.99 x 6.35 cm)
L 1.75"D x 2.75"W x 3.40"L (4.45 x 6.99 x 8.64 cm)
MH3800024.5"H x 12.5"W x 6.5"D (62.23 x 31.75 x 16.5 cm)
Approvals: UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, CSFM, UL File #E68805, CE
Warranty: 1 year
product series features
- Convenient and economical to use
- Handy, track-mounted modules
- Attractive, stackable metal enclosure
- Relay status indicator via LED
- Coil uses low current and accepts wide range of AC and DC voltages
- Closed/Open/Auto switch option available
- High density relay packaging
- UL listed enclosure and relay modules
more information & related documents
Series Description
The RIBM Series Modular Panel Relays allow the installer to mount a combination of relays in an attractive metal enclosure. Panel relays are available to control most BAS, HVAC, low-horsepower motors and lighting applications. The relay modules snap into a 4in (10.16 cm) wide plastic track. This relay system provides a convenient and cost-saving method of mixing and matching relays of different ratings to suit the applications' requirements. Connections to the modules are made by wiring to screw terminals. Input connections can be grouped on one side of the enclosure and output connections on the other to separate high-voltage and low-voltage wires. There is plenty of room within the enclosure for wire runs, and the housings can be stacked vertically or horizontally. The relay modules can be snap-track mounted inside the housing (pictured) or mounted into available space in other equipment. The track is available in 2in (5.08 cm) lengths for mounting one module or in 12in (30.5 cm) lengths for mounting several modules. RIBM Pilot Series - 10A, 15A modular relays have contacts rated up to 15A and are used to control light electrical loads, drive power relays/contactors or to sense the voltage fed to electrical loads. The pilot modular relays require a low coil drive current and are provided with circuitry to allow powering the relay coil from a wide range of AC or DC voltages. RIBM Power Series - 30A modular relays have contacts rated up to 30A. They require modest coil drive current and are used for direct switching and control of heavy electrical circuits such as large resistive, motor, or lighting loads.