RR2BA-UDC24V | IDEC | Relays & Contactors
Plug-in Relay, DPDT, 11 Blade, Standard Plug-in Relay , 24 VDC coil voltage
Brand:IDEC
MPN:RR2BA-UDC24V
SKU:RR2BA-UDC24V
Type
Power
Number of Relays
1
Contact Rating
10 A
Current Rating
10 A
Contact Type
DPDT
Accessory
SR3B-05,DIN-3F,BAM-1000
Coil Voltage
24 VDC
Application
Industrial Machine Control,Control Panel,Energy Management
Mount
DIN rail,Surface
product series features
  • Blade style, pin style, and compact models
  • Indicator light and/or check button available
  • Surface or DIN rail mount
  • UL recognized, CSA certified
more information & related documents
Series Description
The IDEC general-purpose relays are available in the RH Series blade-style relays and the RR Series pin-style relays and the RJ Series compact relays. The RH Series features a 10A switching capacity. They are available in SPDT, DPDT, 3PDT, and 4PDT contact configurations, driven by AC or DC coils, and they have blade terminals for socket mounting. The RR Series has a 10A contact rating. The RR Series relays are available in SPDT, DPDT, and 3PDT configurations driven by AC or DC coils, and they have pin or blade terminals for socket mounting. The RJ Series is compact to reduce space requirements. They are available in a 12A SPDT version and an 8A DPDT version. They are driven by AC or DC coils and have blade terminals for socket mounting.
Kele Description
DPDT RELAY 10A 24VDC