RIB12S-FA | Functional Devices | Relays & Contactors
Enclosed Relay 10 Amp SPST + Override, Polarized with 12 Vac/dc Coil
Brand:Functional Devices
MPN:RIB12S-FA
SKU:RIB12S-FA
List Price:
Today's Price:
product specifications
LCD
Surface
Number of Relays
1
Contact Rating
10 A
Current Rating
10 A
Enclosure Rating
NEMA 1
Contact Type
SPST (NO)
Coil Voltage
12 VAC,12 VDC
Feature
LED
Mount
Surface
product series specifications
Frequency: 50/60 Hz
Wire Length: 16" (40.6 cm)
Life Rating: 10 million cycles minimum mechanical
Relay Status: LED, ON - relay activated
Operating Temperature: -30° to 140°F (-34° to 60°C)
Operating Humidity: 5-95% RH non-condensing
Housing Type: Plenum rated, NEMA 1, NEMA 4
Conduit Hub: 1/2" NPT, 3/4" NPT
Dimensions:
A Size Enclosures: 1.7" H x 2.8" W x 1.5" D (4.32 x 7.11 x 3.81 cm)
B Size Enclosures: 4.0" H x 4.0" W x 1.8" D (10.16 x 10.16 x 4.57 cm)
G Size Enclosures: 2.3" H x 3.2"W x 1.8" D (5.84 x 8.13 x 4.57 cm)
Approvals: UL listed, UL 916 Energy Management UL 864 Fire, cUL listed, CSFM, UL File S7312
Warranty: 1 year
product series features
  • Convenient and economical to use
  • Relay status indicator via LED
  • Coil uses low current and accepts a wide range of AC and DC voltages
  • Closed/Open/Auto switch option available
  • Nipple- or screw-mountable
  • Compact, gray plastic enclosure
  • Color-coded wires for eliminating errors
  • UL listed for UL916 Energy Management and UL864 Fire
  • Made in the USA
more information & related documents
Series Description
The Functional Devices RIB Relay in a Box Pilot Series controls most Building Automation Systems, BAS, HVAC, low-horsepower motor and lighting applications. The relays come mounted and pre-wired in a housing, saving the installer the time, trouble and expense of buying separate components (relay, socket, mounting rail, and enclosure) and assembling them on the job or at the shop. The RIB Pilot Series has a protruding 1/2 in or 3/4 in NPT nipple from which all wires exit (except T series). To install, remove a conduit knockout in the equipment, insert the wires and nipple through the hole, tighten the locknut, and connect the wires. The RIB Relay in a box pilot series (includes RIBU1C, RIBU2C, RIBH1C, RIBH2C, RIBH1S and more) has 10A relay contacts and is used to control light electrical loads, drive power relays or contactors, or sense the voltage being fed to electrical loads. The RIBT Series- High/Low Voltage Separation Series is designed to provide physically separate entrances for connections to the relay input coil and output contacts. Relay contact wires exit the housing through a 1/2 in or 3/4 in NPT nipple. The cover of the RIBT Series is removable and, with star bushings or 1/2 in conduit, the coil drive wires can enter the housing through one of two convenient openings. The coil drive wires are secured to screw terminals within a separate wiring compartment in the RIBT. Most of the RIBs in the Power Series are also available in the T Series. Each relay is a proven performer in Building Automation Systems, BAS, applications.