SRPMR25WBA2E | Setra | Pressure Components
Room Pressure Monitor, ±0.25" WC, 24 VAC w/ BACnet, ±0.50%
Brand:Setra
MPN:SRPMR25WBA2E
SKU:SRPM-R25WB-A2-E
List Price:
Today's Price:
product specifications
Measurement
Inches of Water Column
Media Compatibility
Liquid,Gas
Range
±1 in WC
Communication Protocol
BACnet
Type
Multi
Accuracy
0.50%
Output
4 - 20 mA
Display
LCD
Supply Voltage (Nominal)
24 VDC
Direction
Bi-Directional
Mount
Wall
product series specifications
Accuracy: ±2% of range (including linearity & hysteresis)
Resolution: 255 steps
Signal Output: 4-20 mA @ 650Ω (sourcing)
Setpoint Adjust Local: POT with range legend
- 1-5VDC @ 10KΩ
- 4-20 mA @ 250Ω
Control Type: Single loop Proportional or "PI"
Display/Audible: Green Power LED
Sensor Type: Piezoresistive
Adjustments (Loop tuning): Adjustable DA/RA, Proportional range and Integral time
Overpressure: (Burst) 300" WC (74.7 kPa)
Max Operating Pressure: (Proof) 200" WC (49.8 kPa)
Operating Temperature: 32° to 125°F (0° to 52°C)
Operating Humidity: 0 to 90% Non-condensing
Wetted Parts: Silicon
Media Compatibility: Inert dry air
Process Connection: Two 3/16" dia HI/LO Brass nipples for 1/4" Poly tubing
Wiring Terminations: 3-4 depending on configuration, <18 AWG
Mounting: 2 tabs, 0.19" holes or DIN rail option (47)
Enclosure Rating: Noryl plastic, NEMA 1, UL94V-0
Dimensions: 2.0"W x 4.6"H x 4.8"D, (5.1 x 11.7 x 12.2 cm)
Weight: 1.3 lb (0.61 Kg)
Approvals: RoHS
Warranty: 1 year
product series features
  • Easy, menu-driven programming
  • Large 2 in x 2 in LCD touch screen display
  • 0.25% or 0.5% accuracy
  • Visual and audible local alarms w/ alarm silence
  • Built in alarm horn with local alarm silence
  • Optional remote annunciator available
  • Selectable analog voltage and milli-amp outputs
  • SPDT alarm relay
  • Red and green room status LEDs
  • Display resolution of 0.001 in
  • Door status monitor
  • Variable alarm delay
  • NIST certification included
  • Optional BACnet MSTP
more information & related documents
Series Description
Kele Description
ROOM PRESSURE MON, BACNET 24 V 0.5%