SRIM20R5WD11WLH | Setra | Pressure Components
Room Pressure Monitor, 0-0.50" WC, Uni-Directional, 4-20 mA, Wall Mount W/Logo, ±0.50% W/Certificate
Brand:Setra
MPN:SRIM20R5WD11WLH
SKU:SRIM20R5WD11WLH
List Price:
Today's Price:
product specifications
Measurement
Inches of Water Column
Media Compatibility
Liquid,Gas
Range
±1 in WC
Type
Multi
Accuracy
0.5%
Output
4 - 20 mA
Display
LCD
Supply Voltage (Nominal)
24 VDC
Direction
Uni-Directional
Mount
Wall
product series specifications
Supply Voltage: 18 to 32 VDC @ 5 mA, 24 VAC ±10% @ 0.1 VA
Accuracy:
-(C or G): ±1% full scale
-H: ±0.5% full scale
-F: ±0.25% full scale
Resolution: 0.0001≥ WC
Signal Output: Field Select 0 to (5,10) VDC @ 5kΩ or 4-20 mA @ 510Ω (Loop powered)
Setpoint Adjust Local: Hi and Low alarm value set
Setpoint Remote Adjust: 4 buttons (Menu, DWN, Enter, ALM silence)
Control Type: Single room differential pressure monitor
Field Interface Devices (order Separately): RPS, SS room pressure probe (2 included)
Display/Audible:
Two line LCD
2 LEDs (Grn = PWR, RED = Alm)
0-4 Audible settings w/ silence switch
Sensor Type: Capacitive
Normal Measurement Range: ±0.05" to 5" WC (0.01 to 1.25 kPa)
Overpressure: (Burst) ±276" WC (68.8 kPa)
Max Operating Pressure: (Proof) ±276" WC (68.8 kPa)
Operating Temperature: 21° to 140°F (-6° to 60°C)
Operating Humidity: 5 to 95% RH Non-condensing
Wetted Parts: Stainless steel, glass, silicone, brass, steel
Media Compatibility: Inert dry air
Process Connection: Two-3/16" OD brass H/L, for 1/4" OD tubing
Wiring Terminations: 3 terminals
Mounting: Flush into a 3 gang box
Enclosure Rating: NEMA 1 (IP54), UL94V-0
Dimensions: 6.19"W x 4.44"H x 1.7"D, (15.7 x 11.3 x 4.3 cm)
Weight: 0.6 lb (0.28 Kg)
Approvals: CE, RoHS
Warranty: 1 year
product series features
  • Large 2-line LCD display
  • Membrane keypad for easy configuration and menu navigation
  • Upper/lower alarm limit setting
  • Wall and duct mount versions
  • Mounting thickness < 50mm
  • Easy calibration without removing the wiring or plumbing
more information & related documents
Series Description
Kele Description
ROOM PRESSURE MONITOR, ++/-0.50%, 0-0.50" WC, 4-20 MA, NO COM, LCD