26510R5WBACT1F | Setra | Pressure Components
Setra Model 265, ± 0.5" WC, 24 VAC / 0-10 VDC, Terminal Strip, ±0.25%, With Calibration Certificate
Brand:Setra
MPN:26510R5WBACT1F
SKU:2651-0R5WBACT1F
Measurement
Inches of Water Column
Range
±1 in WC
Accuracy
0.25%
Output
0 - 10 VDC
Supply Voltage (Nominal)
24 VDC
Direction
Bi-Directional
product series specifications
Supply Voltage: 9 to 30VDC @ 20 mA
Current Output: 0-5(10)v output 9(12) to 30VAC @ 0.6 VA; 0-5(10)v output 9(12) to 30V @ 25 mA
Accuracy: ±1% Full scale, Opt. .4% and .25%
Signal Output: 0-5V @ 5KΩ, 4-20mA @ 750Ω (loop powered)
Sensor Type: Capacitive
Adjustments: (Z/S) Zero & Span trim POTs
Normal Measurement Range: (0 to 100°C) or ±(0.1 to 50°C)
Overpressure: (Burst) ±10 psid (68.95 kPa)
Max Operating Pressure: (Proof) -50°C to +100°C
Operating Temperature: 0 to 150°C (-18 to 65°C)
Operating Humidity: 10 to 95% Non-condensing
product series features
  • 1% accuracy improves variable air volume
  • Optional accuracies 0.4% or 0.25% FS
  • 24 VDC or 24 VAC excitation