2651005WDACT1G | Setra | Pressure Components
Setra Model 265, 0-5” WC, 24 VAC / 0-10 VDC, Terminal Strip, ±1%, With Calibration Certificate
Brand:Setra
MPN:2651005WDACT1G
SKU:2651-005WDACT1G
List Price:
Today's Price:
product specifications
Measurement
Inches of Water Column
Media Compatibility
Liquid,Gas
Range
±5 in WC
Type
Fixed
Accuracy
1%
Output
0 - 10 VDC
Supply Voltage (Nominal)
24 VDC
Direction
Uni-Directional
Mount
Wall
product series specifications
Supply Voltage: 9 to 30VDC @ 20 mA
Current Output: 0-5(10)v output 9(12) to 30VAC @ 0.6 VA; 0-5(10)v output 9(12) to 30V @ 25 mA
Accuracy: ±1% Full scale, Opt. .4% and .25%
Signal Output: 0-5V @ 5KΩ, 4-20mA @ 750Ω (loop powered)
Sensor Type: Capacitive
Adjustments: (Z/S) Zero & Span trim POTs
Normal Measurement Range: (0 to 100°C) or ±(0.1 to 50°C)
Overpressure: (Burst) ±10 psid (68.95 kPa)
Max Operating Pressure: (Proof) -50°C to +100°C
Operating Temperature: 0 to 150°C (-18 to 65°C)
Operating Humidity: 10 to 95% Non-condensing
Wetted Parts: Stainless steel
Media Compatibility: Inert dry air
Process Connection: 3/16'' OD plastic, for 1/4'' OD tubing
Wiring Exposed terminals: 2-(4-20mA), 3-(Volts)
Mounting: 2, #10 screws
Enclosure Rating: NEMA1 equivalent, plastic UL94-V-0
Dimensions: 3.16''W x 1.89''H x 1.64''D, (8.0 x 4.8 x 4.2 cm)
Weight: 0.19 lb (0.09 Kg)
Approvals: CE
Warranty: 1 year
product series features
  • 1% accuracy improves variable air volume
  • Optional accuracies 0.4% or 0.25% FS
  • 24 VDC or 24 VAC excitation
  • Signal level 0-5 VDC, 0-10 VDC or 2-Wire 4-20 mA
  • UL94-V-), rated for Plenums
  • Fully protected against reverse wiring
more information & related documents
Series Description
Kele Description
DIFF PRESSURE TRANS 0 TO 5.0 IN WC 24VAC 0-10VDC