DPAM2-D50-B-20-N | Kele | Pressure Components
DPAM2 Air Differential Pressure Transmitter, ±0.50%, 0.50" WC, Bi-Directional (+/-), 4-20 mA, No NIST Certification
Brand:Kele
MPN:DPAM2-D50-B-20-N
SKU:DPAM2D50B20N
Range
±1 in WC
Accuracy
0.5%
Output
4 - 20 mA
Direction
Bi-Directional
product series specifications
Supply Voltage: 12-36 VDC, 5mA max
Voltage Output:
0-5 VDC Output: 16-36 VDC, 5mA max
0-10 VDC Output: 16-36 VDC, 5mA max
4-20 mA Output: 16-36 VDC, 20.5mA max
Current Output:
4-20 mA Output: 3-Wire, 23 mA minimum (0.83 VA)
VDC Output Signals: 3-Wire, 5 mA maximum (0.18 VA)
Accuracy: ± 0.5% Full scale
Signal Output:
4-20 mA: 2-Wire Loop Powered (500Ω @ 24 VDC)
4-20 mA: 3-Wire, VAC Powered (500Ω @ 24 VDC)
0-5 VDC:
0-10 VDC: 3-Wire, AC or DC, 5.25 VDC max, 10.25 VDC max)
Sensor Type: Piezoresistive
Adjustments: Pushbutton Zero Function (Recommended after 15 minutes warm up)
Normal Measurement Range: 0.10 to 40 psi, Uni-Directional or Bi-Directional
Proof Pressure and Overpressure:
Ranges: 1 psi (248.84 pa)
Proof: 270 psi (67.2 kPa), Burst: 415 psi (103.3 kPa)
Ranges: 1-10 psi (0.24 to 2.4 kPa)
Proof: 350 psi (87.12 kPa), Burst: 550 psi (136.9 kPa)
Ranges: 10 psi (2.488 kPa)
Proof: 562 psi (140 kPa), Burst: 1004.7 psi (250 kPa)
Operating Temperature: 32° to 185°F (0° to 85°C)
Operating Humidity: 10 to 95% RH, non-condensing
Process Connection: 1/4" O.D. brass barb
Wiring: 3 Position de-pluggable terminal 14 AWG to 24 AWG
Mounting: DIN Rail 35 mm
Enclosure Rating: ABS flame retardant UL94-V0, NEMA1 equivalent
Dimensions: 4.210"H x 2.085"D x 1.340"W (106.94 x 52.96 x 34.04 mm)
product series features
  • Integral 35 mm DIN Rrail mounting foot