2651R25WD2BA1F | Setra | Pressure Components
Setra Model 265, 0-0.25” WC, 24 VDC / 0-5 VDC, 1/2" Conduit enclosure, ±0.25%, With Calibration Certificate
Brand:Setra
MPN:2651R25WD2BA1F
SKU:2651-R25WD2BA1F
Measurement
Inches of Water Column
Range
±1 in WC
Accuracy
0.25%
Output
0 - 5 VDC
Supply Voltage (Nominal)
24 VDC
Direction
Uni-Directional
product series specifications
Supply Voltage: 9 to 30VDC @ 20 mA
Current Output: 0-5(10)v output 9(12) to 30VAC @ 0.6 VA; 0-5(10)v output 9(12) to 30V @ 25 mA
Accuracy: ±1% Full scale, Opt. .4% and .25%
Signal Output: 0-5V @ 5KΩ, 4-20mA @ 750Ω (loop powered)
Sensor Type: Capacitive
Adjustments: (Z/S) Zero & Span trim POTs
Normal Measurement Range: (0 to 100°C) or ±(0.1 to 50°C)
Overpressure: (Burst) ±10 psid (68.95 kPa)
Max Operating Pressure: (Proof) -50°C to +100°C
Operating Temperature: 0 to 150°C (-18 to 65°C)
Operating Humidity: 10 to 95% Non-condensing
product series features
  • 1% accuracy improves variable air volume
  • Optional accuracies 0.4% or 0.25% FS
  • 24 VDC or 24 VAC excitation
  • Signal level 0-5 VDC, 0-10 VDC or 2-Wire 4-20 mA
  • UL94-V-), rated for Plenums
  • Fully protected against reverse wiring
more information & related documents
Series Description
Kele Description
AIR DIFF PRESS XMTR, FIXED, +/-0.25%, 0-0.25IN WC, 0-5 VDC, NO LCD, CONDUIT