DX3F0142ST10IW | Ashcroft, Inc | Pressure Components
Brand:Ashcroft, Inc
MPN:DX3F0142ST10IW
SKU:DX3F0142ST10IW
This item has been discontinued and is no longer available for purchase.
Need assistance? Call 877.826.9045 or for replacement options.
product specifications
Measurement
Inches of Water Column
Media Compatibility
Liquid,Gas
Range
±10 in WC
Type
Fixed
Accuracy
0.25%
Output
4 - 20 mA
Supply Voltage (Nominal)
24 VDC
Direction
Uni-Directional
Mount
DIN rail
product series specifications
Supply Voltage: 12-36 VDC
Supply Current: < 10 mA for voltage
Accuracy: ±0.25%, ±0.5%, ±1.0%
Stability: ±0.25% FS/yr
Signal Output: 4-20 mA, 1-5 VDC, 1-6 VDC, 0-5 VDC, 0-10 VDC
Maximum Output:
Impedance mA: 545Ω @ 24 VDC
Maximum Pressure: 25 psi (172.4 kPa)
Burst Pressure: 25 psid (172 kPa)
Proof Pressure: 15 psid (103 kPa)
Response Time: 250 ms
Operating Temperature: -20° to 160°F (-28.9° to 71.1°C)
Operating Humidity: 10 to 95% RH (non-condensing)
Process Connection: 1/8" NPT
Media Compatibility: Clean, dry and non-corrosive gas
Enclosure Rating: NEMA 1
Dimensions: 3.9"W x 5.0"H x 0.9"D (9.9 x 12.7 x 2.3 cm)
Weight: 0.28 lb (0.13 Kg)
Approvals: CE
Warranty: 3 years
product series features
  • Reliable, repeatable and stable capacitive sensor
  • Ultra-low pressure ranges 0 to 0.10 in W.C. or ±0.05 in W.C.
  • DIN rail mount reduces installation and calibration costs
  • Easy access zero and span adjustments (optional)
  • 0.25% and 0.50% include NIST certificate, option on 1.00% accuracy
  • CE Standard with all outputs
  • 250ms response time
  • LED range status indicators
more information & related documents
Series Description
The Ashcroft DXLdp Series Differential Pressure Transmitters are designed for critical, high accuracy, low pressure applications. The DXLdp Series is available in accuracies of ±0.25%, ±0.50% and ±1.00% of Full Span which include non-linearity (Terminal Point Method) hysteresis, non-repeatability, zero offset, and span setting errors. It is available with voltage or milliamp outputs. The models are available in unidirectional and bidirectional ranges from 0.10 in W.C. to 50 in W.C. and ±0.05 in W.C. to ±25 in W.C. respectively.
Kele Description
AIR DIFF PRESS XMTR, FIXED, +/-0.25%, 0-10.00" WC, 4-20 MA, NO LCD, DIN RAIL