2301001PD2F2EB | Setra | Pressure Components
Brand:Setra
MPN:2301001PD2F2EB
SKU:2301001PD2F2EB
Range
0 - 1 psi
Accuracy
0.25%
Output
0 - 10 VDC
Connections
1/4 in NPT
Supply Voltage (Nominal)
24 VDC
Direction
Uni-Directional
Scale
Standard
product series specifications
Supply Voltage:
Current Output: 9-30 VDC @ 20 mA
Voltage Output: 5V = 9-30 VDC, 10V = 13 to 30 VDC @ 10 mA
Accuracy: ±0.25% Full scale
Signal Output (Volts,Current): 4-20mA @ 1KΩ
Operating Temperature: 0° to 175°F (-18° to 80°C)
Compensated Temp Range: 30° to 150°F (-1° to 65°C)
Operating Humidity: 10 to 95% Non-condensing
Process Connection: ¼" 18 NPT
Wiring Terminations: Exposed, 3 terminals, 16 to 22 AWG
Mounting: L-Bracket w/2, 0.156” holes for #6 screws
product series features
- ±0.25% FS Accuracy
- Available to 1 PSID with 350 PSI Line Pressure