2301001PB3V2DB | Setra | Pressure Components
Brand:Setra
MPN:2301001PB3V2DB
SKU:2301001PB3V2DB
List Price:
Today's Price:
product specifications
Measurement
PSI
Media Compatibility
Liquid,Gas
Range
±1 psi
Type
Fixed
Accuracy
0.25%
Output
0 - 5 VDC
Enclosure Rating
NEMA 4
Approvals
CE, RoHS
Connections
3-Valve Manifold
Wetted Materials
17-4 Stainless Steel
Supply Voltage (Nominal)
24 VDC
Direction
Bi-Directional
Scale
Bidirectional
product series specifications
Supply Voltage:
Current Output: 9-30 VDC @ 20 mA
Voltage Output: 5V = 9-30 VDC, 10V = 13 to 30 VDC @ 10 mA
Accuracy: ±0.25% Full scale
Signal Output (Volts,Current): 4-20mA @ 1KΩ
Sensor Type: Capacitance sensor
Adjustments: Zero & Span trim POTs
Overpressure (Burst): 350 psig (2413 kPa) High port / 250 psig (1723 kPa) Low port
Operating Temperature: 0° to 175°F (-18° to 80°C)
Compensated Temp Range: 30° to 150°F (-1° to 65°C)
Operating Humidity: 10 to 95% Non-condensing
Wetted Parts: 17-4 stainless steel w/Viton® & Silicon seals
Media Compatibility: Liquid/Gasses compatible w/17-4 SS
Process Connection: ¼" 18 NPT
Wiring Terminations: Exposed, 3 terminals, 16 to 22 AWG
Mounting: L-Bracket w/2, 0.156” holes for #6 screws
Enclosure Rating: NEMA 4, (IP65)
Dimensions: 7.05"W x 6.25"H x 2.16"D, (17.9 x 15.9 x 5.5 cm)
Weight: 0.94 lb (0.41 Kg)
Approvals: CE, RoHs
Warranty: 1 year
product series features
  • ±0.25% FS Accuracy
  • Available to 1 PSID with 350 PSI Line Pressure