DP110050U3V3V | Johnson Controls | Pressure Components
DPT, WET-TO-WET, 0 PSID TO 50 PSID, UNIDIRECTIONAL, 3-VALVE MANIFOLD, 0.05 VDC TO 10.05 VDC
Brand:Johnson Controls
MPN:DP110050U3V3V
SKU:DP110050U3V3V
List Price:
Today's Price:
product specifications
Range
0 - 50 psid
Type
Undirectional
Output
0 - 10 VDC
product series specifications
Performance data:
Accuracy: RSS1, at constant temperature ±0.25% FS
Non-linearity, BFSL: ±0.20% FS
Hysteresis: 0.10% FS
Non-repeatibility: 0.05% FS
Thermal effects:
Compensated range: 30°F to 150°F (-1°C to +65)
Zero shift % FS at 100°F (% FS at 50°C): 2.0 (1.8)
Span shift % FS at 100°F (% FS at 50°C): 2.0 (1.8)
Line pressure effect: Zero shift ±0.004% FS/PSIG line pressure
Warm-up shift: ±0.1% FS total
Response time: 30 ms to 50 ms
Maximum line pressure: 350 psig
Environmental data:
Operating temperature: 0°F to 175°F (-18°C to 80°C)
Storage temperature: -65°F to 250°F (-54°C to 121°C)
Vibration: 5 g from 5 Hz to 500 Hz
Acceleration: 10 g
Shock: 50 g
Physical specifications:
Case: Stainless steel or aluminum
Pressure fittings:1/4 - 18 NPT internal
Weight: 14.4 oz
Compliance:CE
product series features
  • ±0.25% FS accuracy
  • Available to 1 psid with 350 psi line pressure
  • No liquid fill diaphragm
  • NEMA 4 rated housing
  • Low line pressure effect
  • Fast response time
  • Gas and liquid compatible
more information & related documents
Series Description
Kele Description