E50-6001600R01KIT | Honeywell | Power Monitoring & Protection
CLASS 5000 (H50) SMART METERS
Brand:Honeywell
MPN:E50-6001600R01KIT
SKU:E50-6001600R01KIT
product specifications
CT Inputs
3
Monitored Voltage
600 VAC
Monitored Current
1,600 A
Communication Protocol
EZ-7
product series specifications
Supply Voltage: Up to 600 VAC RMS available, 50/60Hz
Communication: Modbus RTU or TCP/IP, BACnet IP or MS/TP, LonWorks
Input:
Voltage Configuration: 3-wire (Delta) or 4-wire (WYE)
CT Input: 0-2 VDC current sensors included
Available CT's: 5 Amp - Up to 3200 Amp RMS AC available
Overload Rating:
Voltage Overload +25% continuously; +100% for 20 cycles
Current Sensor Overload 100% for 1 minute without damaging meter
Accuracy: Certified to ANSI C12.20
Range:
4 Wire Wye 115/208 VAC: 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 Amp
4 Wire Wye 277/480 VAC: 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 Amp
3 Wire Delta 220/240 VAC: 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 Amp
3 Wire Delta 480 VAC: 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 Amp
Operating Temperature:
NEMA 4 (Outdoor) Housing: -4° to 158°F (-20° to 70°C)
NEMA 1 (Indoor) Housing: -4° to 122°F (-20° to 50°C)
Operating Humidity: 0 to 95% RH (non-condensing)
Enclosure Rating:
Models with R: NEMA 4
Models without R: NEMA 12
Dimensions-Meter: 7.5"H x 7"W x 3.75"D (19.1 x 17.8 x 8.3 cm)
Dimensions-Current Sensors Interior Window:
100A and 200A: 7/8” x 1-1/2"
400A: 1-1/2" x 2-3/4"
800A and 1600A: 3-1/4" x 4-1/2"
3200A: 5-7/16" x 7-7/8"
Battery: Non-rechargeable cell used for memory retention
Working Voltage 3 Vdc