RCT-2400-4000 | Magnelab | Power Monitoring & Protection
ROPE CT SPLIT CORE CURRENT SENSOR 4000A
Brand:Magnelab
MPN:RCT-2400-4000
SKU:RCT-2400-4000
List Price:
Today's Price:
product series specifications
Supply Voltage: 12 to 30 VAC/VDC
Secondary Voltage: 0-0.333 V
Insulation Class: 600V
Frequency: 50 to 10,000 Hz
Accuracy: ±1%
Lead Wires: 8' twisted pair leads
Rope Length: 48"
Weight: 0.4 lb (0.18 Kg)
Approvals: CE, UL File #E96927, RoHs
Warranty: 1 year
product series features
  • Available in 250A to 5000A ratings
  • Phase angle error less than 0.5 degrees measured at 50% rated current
  • 0-0.333 VAC safe output, no shorting switches required
  • Eight-foot twisted pair leads
  • One percent accuracy from 10 to 300 percent of rating
more information & related documents
Series Description
Kele Description