ECMCS25-A | ACI | Power Monitoring & Protection
Split Core, N/O ECM Current Switch, Current Sensing Range: 0–25 A, Trip Adjustment Range: 0.075–0.5 A
Brand:ACI
MPN:ECMCS25-A
SKU:ECMCS25-A
List Price:
Today's Price:
product series specifications
Monitored Current Type: AC Current
Maximum AC Voltage: 600 VAC
Operating Frequency Range: 50/60 Hz
Core Style: Split-Core
Sensor Power: Induced from the Monitored Conductor (Use Insulated Conductors only)
Amperage Range: 0 to 25 A
Insulation Class: 600 VAC
Trip Point Style | Adjustable Trip Point Range: Adjustable Trip Point | 0.075 A to 0.50 A
Hysteresis: 10% of Trip Level Current, Typical
Contact Type: Normally-Open “N/O”
Contact Rating: 100 mA Continuous @ 30 VAC/VDC
Contact “On” Resistance | “Off” Resistance: < 10 Ohms (when tripped) | > 1 Meg Ohms (Open)
Response Time: < 5 Seconds Typical
Aperture Size (Diameter) | Wire Size: 0.20” (5.0mm) x 0.49” (12.5mm) | Fits 10 AWG to 14 AWG THHN Insulated Wire
DIN Rail Size: 35 mm
Operating Temperature Range: 32°F to 140°F (0°C to 60°C)
Operating Humidity Range: 10 to 90%, non-condensing
Recommended Storage Temperature |
RH Range: -40 to 158°F (-40 to 70°C) | 10% to 90% RH, non-condensing
Enclosure Material | Flammability Rating: PC/ABS (Polycarbonate/ABS Blend) | UL94-V0
Wiring Connections: 2 Position Screw Terminal Block (Not Polarity Sensitive)
Wire Size: 16 to 22 AWG (1.31 mm2 to 0.33 mm2) Copper Wires Only
Terminal Block Torque Rating: 4.43 to 5.31 in-lbs. (0.5 to 0.6 Nm)
Minimum Mounting Distance: 1” (2.6 cm) between current switch & other magnetic devices (Relays, Contactors, Transformers)
WEEE, CAN ICES-3 / NMB-3
Product Weight: 0.14 lbs. (0.065 kg)
Product Dimensions (L x W x H): 1.93" (48.99 mm) x 1.31" (33.17 mm) x 2.18" (55.37 mm)
product series features
  • Split Core
  • N/O ECM Current Switch
  • Current Sensing Range: 0–25 A
  • Trip Adjustment Range: 0.075–0.5 A