HVFD3D3C0750G100C | Honeywell | Motor Controls
HVFD 3G 460 VAC 75 HP NEMA 1
Brand:Honeywell
MPN:HVFD3D3C0750G100C
SKU:HVFD3D3C0750G100C
List Price:
Today's Price:
Log in for customized pricingproduct specifications
Phase
Three Phase
Type
Stand Alone
Horsepower
75 hp
Supply Voltage (Nominal)
460 VAC
product series specifications
Supply Voltage: Model specific, 3 phase, 47 to 66 Hz, 380-480 VAC or 200-240 VAC, ±10%
Motor Rating: 0.75 to 250 hp
Frequency Range: 0-320 Hz
Acceleration Time: Adjustable 0.1 - 3000 seconds
Deceleration Time: Adjustable 0.1 - 3000 seconds
Digital Inputs (D.I.): 6 configurable D.I., 24 VDC= on, 0 VDC= off
Analog Input: Two; 0-010v or 4-20 mA voltage, input impedance 200Ω k, current impedance 250Ω
Digital Output: Open collector, 48V/ 50 mA
Analog Output: One programmable output; 0-10 VDC or 4-20 mA @ 500Ω max.
Relay Outputs: Two SPDT
Load Max.: 8A at 24 VDC or 250 VAC, 0.4A at 125 VDC
Load Min.: 10mA at 5 VAC/VDC
Filter Type: 5% DC choke, Class 2 GMC/ RFI
EMC: EN50082 (-1, -2), EN61800-3
Communication Protocol:
RS485 (Terminals): JCI N2, MODBUS, BACnet MS/TP
Ethernet (RJ45): BACnet/ IP, Modbus/TCP
LON (Terminals): LonWorks with optional board
Operating Temperature: 14° to 104℉ (-10° to 40℃)
Operating Humidity: 0 to 95% RH (non-condensing)
Approvals: UL Listed File E190898, CE, RoHS
Warranty: 3 years
product series features
- Ideal for low to high hp pumps and fans
- Intuitive commissioning
- High resolution graphic interface
- User manual included in firmware
- Simple start-up wizard - pump or fan
- Fire mode
- 2 PID controllers
- Real-time clock
more information & related documents
Series Description
Kele Description
HVFD 3G 460 VAC 75 HP NEMA 1