HS20K-C-T24 | Kele | Humidity
Stainless Steel Wall Plate Humidity SENSOR with 4-20 mA Output, 10,000Ω Thermistor @ 77˚F (26˚C), Type II (Yellow leads)
Brand:Kele
MPN:HS20K-C-T24
SKU:HS20K-C-T24
Type
Stainless Steel Plate
Accuracy
2%
Housing Material
Metallic
Sensor Element
10K Type 2 Thermistor
Output
4 - 20 mA
Power Requirements
24 VAC,24 VDC
Accessory
DCPA-1.2,DCP-1.5-W,DCP-524,UR
Application
Mount
Room
product series specifications
Accuracy: 2% RH @ 73°F (23°C) from 5% to 90%; (0-5% & 90-100%) add 3%
Thermal Effect: 0.07% per °F
Sensing Technology: Capacitive
Operating Temperature: -20° to 158°F (-29° to 70°C)
Operating Humidity: 0-100% RH non-condensing
Enclosure Rating: NEMA 1, Flush mounted stainless steel plate
Wiring Terminations: Terminal block (22 to 16 AWG)
Weight: 0.34 lb (0.15 Kg)
Approvals: RoHS
Warranty: 1 year
product series features
  • 2% accuracy
  • 4-20mA or 0-5 VDC analog outputs
  • Passive temperature sensors output optional
  • Stainless steel plate mounted
more information & related documents
Series Description
Kele Description
2% S/S WALL PLATE RH TRANS 4-20 MA 10K THMS 2