RD-VRF-R1234ZE-24 | Macurco | Gas & Specialty Sensors
VRF REFRIGERANT DETECTOR, R1234ZE, LOW VOLTAGE, 2 RLYS, MODBUS
Brand:Macurco
MPN:RD-VRF-R1234ZE-24
SKU:RD-VRF-R1234ZE-24
This item has been discontinued and is no longer available for purchase.
Need assistance? Call 877.826.9045 or for replacement options.
product specifications
Output
Communicating
Display
No
Measurement Range
0 - 2,000 ppm
Application
Refrigeration,Laboratory,Transportation,Cold Storage,Pharma,Medical,Agriculture
product series specifications
 Size
 5.11”(H) x 5.11”(W) x 2.36”(D)
 Shipping Weight
 0.5 lb. (8 oz.)
 Voltage/Current
 12-24VDC / 24VAC OR 90-240VAC
 Current Draw
 44mA at 24VDC
 Alarm Levels
 1,000 & 2,000PPM
 Signal
RS485 serial output
 Relays
 2 SPDT Relays @ 1.0A at 30VDC
 Buzzer
 83 dB at 10”
 Visual Indicator
 RGB LED
 Operating Temperature
 14°F to 122°F (-10°C to 50°C)
 Ambient Humidity
 0-95% RH non-condensing
 Life Expectancy
 >8 years
 Warranty
 2 year
product series features
  • Easy installation to double gang box
  • Aesthetically pleasing – flush mount face plate
  • Stable and Accurate NDIR Sensor
  • 24V and 120V options