KMS2-R-65-88-B | Kele | Flow
Airflow Station Rectangular 65X88 With Straightner
Brand:Kele
MPN:KMS2-R-65-88-B
SKU:KMS2-R-65-88-B
Accuracy
2%
With Air Straightner
Yes
Station Length
65 in
Station Width
88 in
Transmitter Formula*: (FPM / 4005)² = ∆P
Accuracy: ±2% with Velocity >100FPM
Straightening Vanes: 3" long, 1/2" aluminum hexagon cell
Sensor Type: PITOT array with 2 ports, Total P. & Static P.
Normal Measurement Range: .0006 "WC to 6.23 "WC
Size limits: In 1" increments
Rectangle: 72"W x 72"H max (183cm x 183cm)
Round: 72" Diameter max (183cm)
Pressure Drop: Not Specified
Operating Pressure:Not Specified
Operating Temperature: Up to 350°F (177°C)
Operating Humidity: 0 to 100% non-condensing
Wiring: Pressure transmitter per MNFR
Mounting: 1.5" Flanges for rectangle & 1" for round
Sensor: Rigid anodized aluminum array
Straightener: Aluminum hex w/0.5" cells, 3" long
Enclosure Rating: None
Dimensions: Casing depth 8" (20.3 cm)
Rectangle: H x W dimensions per order, w/1.5" flange
Round: W diameter per order, w/1" flange up to 15"
  • ±2% accuracy from 100 to 800 FPM
  • Construction includes a galvanized casing, aluminum flow sensors
  • Operation up to 350 degrees F
  • Operation from 0 to 100% humidity
more information & related documents
Series Description
The Kele KMS2 Series airflow measurement station consists of single or multiple airflow elements, factory mounted and pre-piped in a casing designed for flanged connection to the ductwork. The station can also incorporates an airflow straightening section constructed of aluminum honeycomb having a ½ inch opening and 3 inch depth. Standard materials consist of a G90 galvanized casing, 6063-T5 anodized aluminum flow sensors, and optional 3003 aluminum airflow straightener. The total pressures sensed by the upstream ports are continually averaged within an isolated chamber. The static sensing ports (located where the influence of the velocity head is zero) are averaged in a second isolation chamber. Multiple elements are manifolded together for connection to a differential measurement device for flow measurement and indications. Kele is the leading supplier of building automation products. When you need the right product, right now, count on Kele.