KMS2-R-105-109-B | Kele | Flow
Airflow Station Rectangular 105X109 With Straightner
Brand:Kele
MPN:KMS2-R-105-109-B
SKU:KMS2-R-105-109B
Type
Rectangular Air Flow Station
Accuracy
2%
With Air Straightner
Yes
Station Length
105 in
Station Width
109 in
Max Temperature
350 °F
Velocity Range
100 - 10,000 FPM
product series specifications
Supply Voltage: Not required
Requires a Differential Pressure Transmitter
Signal Output: Differential air pressure ports (Total P. & Static P.)
Min/Max Air Velocity: 100 fpm Min, 10,000 fpm Max
Velocity Formula*: Velocity (FPM) = 4005 x (√ ∆P in "WC)
Transmitter Formula*: (FPM / 4005)² = ∆P
Accuracy: ±2% with Velocity >100FPM
Straightening Vanes: 3" long, 1/2" aluminum hexagon cell
Sensor Type: PITOT array with 2 ports, Total P. & Static P.
Normal Measurement Range: .0006 "WC to 6.23 "WC
Size limits: In 1" increments
Rectangle: 72"W x 72"H max (183cm x 183cm)
Round: 72" Diameter max (183cm)
Pressure Drop: Not Specified
Operating Pressure:Not Specified
Operating Temperature: Up to 350°F (177°C)
Operating Humidity: 0 to 100% non-condensing
Media Compatibility:Clean HVAC duct air
Process Connection: 1/4" Compression for copper or poly tube
Wiring: Pressure transmitter per MNFR
Mounting: 1.5" Flanges for rectangle & 1" for round
Best Results: ≈2 duct dia from any transition (See install sheet)
Construction: Assembly per order size
Casing: 16-gauge galvanized sheet
Sensor: Rigid anodized aluminum array
Straightener: Aluminum hex w/0.5" cells, 3" long
Enclosure Rating: None
Dimensions: Casing depth 8" (20.3 cm)
Rectangle: H x W dimensions per order, w/1.5" flange
Round: W diameter per order, w/1" flange up to 15"
Weight: About 0.6 lb. per sq ft.
Approvals: Not Specified
Warranty: 1 year
*Formulas based on standard air density = 0.075 lb / ft³
product series features
- Multiple total and static pressure sensing ports along the length of the element
- Factory mounted and pre-piped in a flanged duct section (casing)
- Optional: Honeycomb airflow straightening section
- ±2% accuracy from 100 to 800 FPM
- Construction includes a galvanized casing, aluminum flow sensors
- Operation up to 350 degrees F
- Operation from 0 to 100% humidity
more information & related documents
Series Description
The Kele KMS2 Series airflow measurement station consists of single or multiple airflow elements, factory mounted and pre-piped in a casing designed for flanged connection to the ductwork. The station can also incorporates an airflow straightening section constructed of aluminum honeycomb having a ½ inch opening and 3 inch depth. Standard materials consist of a G90 galvanized casing, 6063-T5 anodized aluminum flow sensors, and optional 3003 aluminum airflow straightener. The total pressures sensed by the upstream ports are continually averaged within an isolated chamber. The static sensing ports (located where the influence of the velocity head is zero) are averaged in a second isolation chamber. Multiple elements are manifolded together for connection to a differential measurement device for flow measurement and indications. Kele is the leading supplier of building automation products. When you need the right product, right now, count on Kele.