P6250SU-127+ARX24-EP2-MOD | Belimo | Control Valves
Pressure Independent Valve, 2-Way, 2-1/2 in, Equal Percentage Flow, ANSI Class 125, Flange Connection, 127 gpm, 175 psi Close-Off Pressure, Stainless Steel Trim, Electric Actuator,24 V, Non-Spring Return, Communicative BACnet MS/TP, MP-Bus, Modbus RTU Communication
Brand:Belimo
MPN:P6250SU-127+ARX24-EP2-MOD
SKU:P6250SU-127+ARX24-EP2-MOD
Type
Assembly
Connection
Flange
Actuator Type
Electric
Valve Type
Pressure Independent
Fail-Safe
Non-Spring Return
Supply Voltage (Nominal)
24 VAC
Trim Material
Stainless Steel
Pattern
2-way
Size
2-1/2 in
GPM
127 GPM
Control Signal
Analog
product series specifications
Fluid: chilled or hot water, up to 60% glycol max
Body Pattern: 2-Way
Size: 1/2 - 6 in
Flow Range: 1.65 - 713 GPM
Pressure Rating:
Blank = ANSI 125
-250 = ANSI 250
Power Supply: 24 VAC
product series features
  • Provides constant flow regardless of pressure variations in the system.
  • Simplified valve sizing and selection, no Cv calculations required.
more information & related documents
Series Description
Kele Description
PRESSURE IND VLV ASMBLY, 2-WAY, 2-1/2 IN, ANSI CLASS 125, FLANGE, 127 GPM, 24V, NSR, COMMUNICATIVE