P2125S-231+NRX24-EP | Belimo | Control Valves
EPIV,1.25",2 WAY,23.1 GPM,W/ NON-SPRING,24V
Brand:Belimo
MPN:P2125S-231+NRX24-EP
SKU:P2125S-231+NRX24-EP
This product replaces P2125S231NRX24
This item has been discontinued and is no longer available for purchase.
Need assistance? Call 877.826.9045 or for replacement options.
product specifications
Type
Assembly
Connection
NPT
Actuator Type
Electric
Valve Type
Pressure Independent
Fail-Safe
Non-Spring Return
Supply Voltage (Nominal)
24 VAC
Trim Material
Stainless Steel
Pattern
2-way
Size
1-1/4 in
GPM
23.1 GPM
Control Signal
Analog
product series specifications
Fluid: chilled or hot water, up to 60% glycol max
Body Pattern: 2-Way
Size: 1/2 - 6 in
Flow Range: 1.65 - 713 GPM
Pressure Rating:
Blank = ANSI 125
-250 = ANSI 250
Power Supply: 24 VAC
product series features
  • Provides constant flow regardless of pressure variations in the system.
  • Simplified valve sizing and selection, no Cv calculations required.
more information & related documents
Series Description
Kele Description
EPIV 1.25" 2 WAY,23.1 GPM,W/ NON-SPRG,24V,MFT