G665C+AVKB24-MFT | Belimo | Control Valves
Brand:Belimo
MPN:G665C+AVKB24-MFT
SKU:G665C+AVKB24-MFT
Type
Assembly
Connection
Flange
Actuator Type
Electric
Cv
65 CV
Fail-Safe
Spring Return
Supply Voltage (Nominal)
24 VAC
Trim Material
Bronze, Pressure Compensated
Pattern
2-way
Size
2-1/2 in
product series specifications
Actuator Manual Override: All models except LF
Actuator Electrical Connection: 3' (1mm) cable with 1/2" conduit fitting standard
Connections: NPT female ends
Flow Characteristic: G2: Equal percentage; G2S, G3, G3D: Linear
Maximum Pressure Rating: 250 psi
Media Compatibility: Chilled or Hot Water, 60% Glycol, Steam (G2, G2S)
Pipe Size Range: 1/2", 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 2"
Minimum Closeoff:85 psi
Maximum Differential Pressure: Water 35 psi (241 kPa); Steam 20 psi (138 kPa) to 35 psi (241 kPa)
Maximum Inlet Pressure: Steam 35 psi (241 kPa)
Warranty: 5 years
Weight: Varies per valve
product series features
  • Full line of spring and non-spring actuators for all applications
  • 2-position, floating and modulating control signals for all control sequences
  • Self-adjusting stroke
  • Visual sliding stroke indicators; position indicators adjusted automatically
  • Assembly can be mounted with valve stem horizontal to the pipe
  • Self locking valve coupling
  • Â
  • BENEFITS
  • Utilizes full control signal for maximum resolution
  • Speeds installation and system check
  • Piping flexibility
  • Proper valve-actuator connection is ensured
more information & related documents
Series Description
Kele Description
GLOBE VLV ASMBLY, 2-WAY, 2-1/2 IN, ANSI CLASS 125, FLANGE, 65 CV, 24V, SR, MFT/PROGRAMMABLE