F7100HDU+2*GMX24-MFT-X1 | Belimo | Control Valves
Butterfly Valve, 3-Way, 4 in, Mixing/Diverting, Modified Linear Flow, ANSI Class 125, Flange Connection, 600 CV, 50 psi Close-Off Pressure, Stainless Steel Trim, Electric Actuator,24 V, Non-Spring Return, MFT/Programmable includes 18 GA Plenum Cable with 1/2 in NPT Conduit Connector
Brand:Belimo
MPN:F7100HDU+2*GMX24-MFT-X1
SKU:F7100HDU+2*GMX24-MFT-X1
Type
Assembly
Connection
Flange
Actuator Type
Electric
Cv
600 CV
Fail-Safe
Non-Spring Return
Supply Voltage (Nominal)
24 VAC
Trim Material
Stainless Steel
Pattern
3-way
Size
4 in
Control Signal
Analog
product series specifications
Size: 2 thru 20
Cv: 115 thru 27908 (See ordering)
Mounting Flange: ANSI Class 125/150 lug style flanges
Maximum Closeoff Pressure:
Undercut Models (HDU): 50 psid (345 kPa)
Full Disc (HD): 200 psid (1380 kPa)
Pressure Rating: 200 psig (1379 kPa) @ -30° to 275°F
ASME/ANSI Class: 125/150
Materials Of Construction:
Valve Body: Ductile iron ASTM A536 (with epoxy powder finish)
Seat: EPDM
Shaft: 416 stainless steel
Disc: 304 stainless steel
O-ring: EPDM
Bushings: RPTFE
Media Compatibility: Hot or chilled water, up to 60% glycol
Media Temperature: -22° to 250°F (-30° to 120°C)
Supply Voltage: 24 VAC/VDC (Belimo direct-coupled); 24 VAC or 120 VAC (SY Series)
Control Signal: Two-position, floating or proportional 0-10 VDC, 4-20 mA
Actuator Type: Spring Return/Fail Safe (SR), Non-Spring Return (NSR)
Manual Override: All models have manual override
Operating Temperature: -22° to 122°F (-30° to 50°C)
Warranty: 2 years
product series features
  • Standard stainless steel disc and shaft for strength, durability and long-lasting operation
more information & related documents
Series Description
Kele Description
BUTTERFLY VLV ASMBLY, 3-WAY, 4 IN, ANSI CLASS 125, FLANGE, 600 CV, 24V, NSR, MFT/PROGRAMMABLE