B219+TFRB24-SR | Belimo | Control Valves
Ball Valve, 2-Way, 3/4 in, Equal Percentage Flow, Female NPT Threaded Connection, 10 CV, 200 psi Close-Off Pressure, Stainless Steel Trim, Electric Actuator,24 V, Spring Return, Modulating, 2-10 VDC 22 in-lb Torque, includes 3 ft of 18 GA Appliance Cable with 1/2 in NPT Conduit Connection
Brand:Belimo
MPN:B219+TFRB24-SR
SKU:B219+TFRB24-SR
List Price:
Today's Price:
Log in for customized pricingproduct specifications
Torque
22 in-lb
Type
Assembly
Connection
FNPT
Cv
10 CV
Fail-Safe
Spring Return
Supply Voltage (Nominal)
24 VAC
Trim Material
Stainless Steel
Pattern
2-way
Size
3/4 in
Control Signal
Analog
product series specifications
Size: 1/2" - 3"
CV Range: 0.8 to 240 (2-way), 0.3 to 83 (3-way)
Body Pattern: Two-way, three-way mixing or diverting
Flow Characteristic: Two-way equal percentage, three-way linear
Leakage Rating: 0% for port A to AB; 2% maximum for port B to AB
Maximum Closeoff Pressure: 200 psi (1/2"-2"), 100 psi (2"- 3")
Media Compatibility: Hot or chilled water, <60% glycol
Media Temperature Range: 0° to 250°F (-18° to 120°C)
Compatible Actuators: Non-spring return TR, LRB, NRB, ARB; spring return TF, LF, AF
Pressure Drop: Maximum differential pressure 30 psi
Pressure Rating: 600 psi (1/2" to 1-1/4"), 400 psi (1-1/4" to 3") for two-way; 600 psi (1/2" to 1"), 400 psi (1-1/4" to 2") for three-way
Approvals: CSA, CE
Warranty: 5 years
product series features
- Equal percentage characteristic (2-way)
- Large Cv range from 0.8 to 170
- Assembled, ready for installation
- Spring return or non-spring return actuators
- Floating, two-position, or proportional control
more information & related documents
Series Description
Kele Description
BALL VALVE ASMBLY, 2-WAY, 3/4 IN, (F)NPT, 10 CV, 24V, SR, MODULATING, 2-10VDC