WTL50LMMCRLB | C3 CONTROLS | Alarms & Indication
50MM, LIGHT MOD, 24V AC/DC, ROTARY, BLUE LENS, BLUE LED
Brand:C3 CONTROLS
MPN:WTL50LMMCRLB
SKU:WTL50LMMCRLB
List Price:
Today's Price:
product specifications
Color
Red
Type
Indicator Light
Display
LED
Supply Voltage (Nominal)
24 VAC
product series specifications
Operating Temperature: -22°F to 140°F (-30°C to 60°C)
Storage Temperature: -22°F to 158°F (-30°C to 70°C)
Module Type:
Light Module
Continuous Type Rated Volts: 24V AC/DC or 120V AC or 240V AC
Flashing Type Rated Volts: 24V AC/DC or 120V AC or 240V AC
Rotary Type Rated Volts: 24V AC/DC or 120V AC or 240V AC
Colors: Amber, blue, green, red or white
Enclosure Rating: Type 1, 2, 3, 3R, 4/4X, 12 and 13, IP65 (as per IEC 60529)
Wire Size: 0.3255-1.2 mm² (AWG 22-16)
Copper only - stranded
Only one wire permitted per termination
Recommended Torque: 0.5 - 0.9 Nm (5 - 8 lb in)
Design Life (Hours): 100,000
Lamp Type: LED
Shock & Vibration: Excellent
Approvals: CE, UL file
Warranty: Lifetime
product series features
  • Stackable design to allow up to five modules in a single assembly
  • Easy maintenance and assembly
  • Available continuous or intermittent sound modules with 80dB or 100dB output
  • Mounts to panel utilizing a four hole mounting pattern(38mm (1-1 1/2 in.)
  • Rated Type 1, 2, 3, 3R, 4/4X, 12 and 13, and IP65 for ingress protection
more information & related documents
Series Description
The c3controls World Tower Lights, WTL Series with super bright integrated LEDs are a reliable source for all your signaling needs. Available in 24V AC/DC, 120V AC, and 240V AC. Five color lenses and LEDs are available with three styles of module illumination; continuous, flashing, and rotary. All c3controls 50mm diameter Tower Lights are UL Listed and are rated Type 4/4X as standard for warranty and corrosion resistance. In addition, tower light assemblies are also listed for Type 1, 2, 3, 3R, 12 and 13, and IP65 for ingress protection. Kele is the leading supplier of building automation products. When you need the right product, right now, count on Kele.
Kele Description
TLIGHT 50MM 24V ROT BLU LENS BLU LED