107XBRPMR120A | Edwards Signaling | Alarms & Indication
HAZARDOUS BEACON PENDANT MT RED 120VAC
Brand:Edwards Signaling
MPN:107XBRPMR120A
SKU:107XBRPMR120A
List Price:
Today's Price:
Log in for customized pricingproduct specifications
Color
Red
Type
Beacon Light
Display
LED
Supply Voltage (Nominal)
120 VAC
Mount
Pendant
product series specifications
Supply Voltage:
107XBRxMx24D: 24 VDC, 220 mA
107XBRxMx120A: 120 VAC, 60Hz, 115mA
Color: Amber, Blue, Green, Red, Clear
Flash Mode: Steady on or flashing (65 FPM) field configurable by wiring
Project LED Life: 148,000 hours
Mounting: Bracket mount, pendant mount, ceiling mount
Enclosure Rating: NEMA 3R and NEMA 4
Dimensions: 7⅛ x 10⅛ (178 x 260 mm)
Weight:
107XBRBMx: 10.87 lb (4.93 kg)
107XBRCMx: 9.87 lb (4.47 kg)
107XBRPMx: 8.97 lb (4.06 kg)
Approvals: UL Listed
Warranty: 1.5 years
product series features
- Available in 24VDC or 120VAC
- Five lens colors
- Steady-on or flashing in every unit
- 3/4 in. NPT threaded conduit
- High level of immunity to shock and vibration
- Three mounting options: pendant, bracket or ceiling
- UL and cUL Listed for Marine environments (120VAC only)
more information & related documents
Series Description
The Edwards Signaling 107XBR Series hazardous location XTRA-BRITE™ LED visual signals are NEMA Type 3R and Type 4 heavy-duty visual signals designed for indoor or outdoor applications. The units are available in 24 VDC or 120 VAC and are field configurable for steady-on or flashing (65 fpm). The inner, double fresnel lens is made of a high grade polycarbonate and is designed to magnify the super-bright LEDs inside. A clear, outer, impact-resistant glass globe also covers the lens and an optional dome guard fits over the glass dome to protect it against accidental impacts with machinery or falling objects. The 107XBR has three different mounting configurations including the pendant mount, bracket mount and ceiling mount and can be mounted on 3/4 in. NPT threaded conduit. The 107XBR is designed for applications such as petroleum refineries, utility gas plants, dry cleaning plants, fuel servicing areas and other similar applications.
Kele Description