LHX120-SR-200 | Belimo | Actuators & Dampers
Damper Actuator, 34 lbf, Non-Spring Return, 100 to 240V, Modulating
Brand:Belimo
MPN:LHX120-SR-200
SKU:LHX120-SR-200
List Price:
Today's Price:
product specifications
Supply Va
4 VA
Power Supply
100 - 240 VAC
Torque
34 lbf
Humidity
5 to 95% RH non condensing (EN 60730-1)
Manual Override
External Push Button
Input Impedance
100 k Ω for 2 to 10 VDC (0.1 mA), 500 Ω for 4 to 20 mA
Quality Standard
ISO 9001
Servicing
maintenance free
Power Consumption Running
3 W
Power Consumption Holding
1 W
Running Time
150 seconds
Unit of Measure
PC
Transformer Sizing
4 VA (class 2 power source)
Storage Temperature Range
-40 to 176 °F (-40 to 80 °C)
Enclosure Rating
NEMA 2,IP54
Actuator Series
LHB(X)
Ambient Temperature Range
-22 to 122 °F (-30 to 50 °C)