FSAF120A-S | Belimo | Actuators & Dampers
Fire & Smoke Actuator, 180 in-lb, Spring Return, 120V, On/Off, SW
Brand:Belimo
MPN:FSAF120A-S
SKU:FSAF120A-S
List Price:
Today's Price:
Log in for customized pricingproduct specifications
Supply Va
30 VA
Power Supply
120 VAC
Torque
180 in-lb
Housing Material
Zinc Coated Steel
Humidity
5 to 95% RH non condensing (EN 60730-1)
Manual Override
No Manual Override
Position Indication
visual indicator, 0° to 95° (0° is full spring return position)
Shaft Diameter
1/2 in to 1.05 in round, centers on 3/4 in with insert, 1.05 in without insert
Quality Standard
ISO 9001, RoHS (EU-Directive 2011/65/EU)
Power Supply Type
120V
Servicing
maintenance free
Power Consumption Running
28 W, 38 VA
Power Consumption Holding
10 W, 24 VA, End stop 54 VA, 0.5 A slow blow fuse *
Running Time
25 seconds
Unit of Measure
PC
Storage Temperature Range
-40 to 176 °F (-40 to 80 °C)
Enclosure Rating
NEMA 1,IP40
Actuator Series
FSAF
Ambient Temperature Range
32 to 122 °F (0 to 50 °C)
Application Type
Fire & Smoke
Auxiliary Switch
2 SPST
Angle of Rotation
95°
Agency Listings
Electrical Connection
3 ft [1 m], 18 GA appliance cable with 1/2 in conduit connector
Supply Voltage (Nominal)
120 VAC
Control Signal
Two Position
product series specifications
Wiring: 3-foot leads, 18 AWG, 1/2" NPT conduit connection
Feedback: 2-10 VDC (FSAF24-SR/FSAFB24-SR only)
Rotation Direction: CW/CCW mounting method
Rotation Angle: 95°
Override: 3 mm hex crank (FSAF only)
Shaft Diameter:
FSTF: 1/4” to 1/2”, centers on 1/2”
FSLF, FSNF, FSAF: 3/8” to 1.05”
FSAFxA, FSAFB: 1/2” to 1.05” round, centers on 3/4” with insert, 1” without
Noise: < 45 dB(A) drive, < 62 dB (A) return
Life Expectancy: 20,000 cycles per UL555S
Auxiliary Switch: 2-SPDT, 7A resistive, 125/250 VAC
Housing Material: Zinc-coated metal (except FSTF), UL94-5VA (FSTF)
Operating Temperature: 32° to 122°F (0° to 50°C) (except FSAF), -22° TO 122°F (-30° TO 50°C) (FSAF)
Operating Humidity: 5 to 95% RH