CDRS15SX2X12 | Ruskin Manufacturing | Actuators & Dampers
The CDRS15 is a True Round Commercial Control Damper That Installs Easily In Round Spiral Ductwork. Galv. Round, Flat Blade, Class III Leakage, Medium Duty, 3000 Fpm, 10" W.C. Max. 12 Round Stainless Steel 304-Damper W/O Seals
Brand:Ruskin Manufacturing
MPN:CDRS15SX2X12
SKU:CDRS15SX2X12
Type
Stainless Steel, Medium Duty
Mounting Option
Inline
Seal Type
No Seal
Blade Configuration
Full Circumference
Shape
Round
Leakage Rating
Class 2
Diameter
12 in
Frame Material
Galvanized Steel
Frame Gauge
304 Stainless Steel
Operator Shaft
6 x 1/2 in
product series specifications
Size: 4", 5", 6", 7", 8", 9", (10" to 24" even)
Type: Round, single-blade, 90° rotation
Shaft:Length: 7" (17.8 cm); Diameter: 1/2" (1.3 cm)
Actuator Bracket: Opt. galvanized or stainless steel, 5.5"W x 9.3"L (to shaft center)
Operating Torque: (4xD") + 20 in-lb (with seals); (1.5xD") + 20 in-lb (without seals)
Maximum Static Pressure:4" to 6": 10" WC; 7" to 12": 8" WC; >12": 6" WC
Maximum Velocity: 4000 ft/min (28.5 m/s)
Leakage Class:with Seals: AMCA Class 1; without Seals : 1.4% to 5.5% of maximum flow
Blade Seals: Optional (See ordering)
Frame: Galvanized 20-gauge steel
Bearings: Stainless steel
Operating Temperature: -50° to 250°F (-46° to 121°C)
Dimensions: 4" through 24" diameter, 7" frame length
Weight: Approximately 1 lb per inch diameter
Approvals:
Warranty: 1 year
product series features
  • Round sizes from 4 in to 24 in
  • Velocities up to 4000 FPM
  • Neoprene blade seal standard
  • 20-gauge frame
  • Two-ply blade, strength equivalent to 14-gauge steel
more information & related documents
Series Description
The Ruskin CDRS25 Series round damper frames are made of 20-gauge welded, galvanized steel, 7 in length. Blades are double-skin galvanized steel, strength-equivalent to 14-gauge steel but lighter to handle. Shaft extensions are 1/2 in diameter with stainless-steel bearings for long-life damper actuation. Standard neoprene blade edge seals offer superior low-leakage performance. Optional aluminum or stainless-steel construction is available, as well as an actuator mounting bracket.