CD44-72X12-PB-S | Ruskin Manufacturing | Actuators & Dampers
Rectangular Standard Control Damper, Galvanized Steel Frame and Blades with no Blade Seals or Jamb Seals, Leakage Rating: Class 1, Overall Dimensions: Width 72 inches x Height 12 inches, Parallel Blade, Standard Options include: Concealed Linkage, Operator Shaft 6 inches x 1/2 inch, 4 inches x 1 inch Hat Channel Dimensions, 6 inch Blade Width
Brand:Ruskin Manufacturing
MPN:CD44-72X12-PB-S
SKU:CD44-72X12-PB-S
List Price:
Today's Price:
product specifications
Height
12 in
Type
Galvanized Steel Blade
Seal Type
None
Blade Configuration
Parallel
Shape
Rectangular
Width
72 in
Leakage Rating
Class 1
Frame Material
Galvanized Steel
Frame Gauge
16 Gauge Galvanized
Linkage
Concealed
Jamb Seals
None
Hat Channel Dimensions
4 x 1 in
Blade Width
6 in
Operator Shaft
6 x 1/2 in
product series specifications
Frame: 5" x 1" x 16 gage (127 x 25 x 1.6) galvanized steel hat channel reinforced with corner braces for structural strength equal to 13 gage (2.28) channel frames. Low profile 3 1/2" x 3/8" x 16 gage (89 x 10 x 1.6) galvanized steel channel top and bottom frame on dampers under 13" (330) high.
Blades: 6" (152) wide, 16 (1.6) gage galvanized steel blades approximately 6" (152) on center. Parallel or opposed action.
Bearings: Synthetic.
Linkage: Concealed in frame.
Axles: 1/2" (13) plated steel hex.
Control Shaft: 6" (152) x 1/2" (13) diameter. Outboard support bearing supplied with all single section dampers for field mounted actuators. Factory installed jackshaft supplied with all multiple section dampers.
Finish: Mill.
Maximum Size:
Single section – 48"w x 72"h (1219 x 1829).
Multiple section assembly – Unlimited size.
Minimum Size:
Single blade – 5"w x 5"h (127 x 127).
Two blades, parallel or opposed action, exposed linkage – 8"w x 14"h (203 x 356).
Two blades, parallel or opposed action, concealed linkage – 5"w x 8"h (127 x 203).
Temperature Limits: -40°F (-40°C) minimum and +240°F (+116°C) maximum.
Note: Dimensions shown in parenthesis ( ) indicate millimeters.
product series features
  • Galvanized steel construction with interlocking frame design.
  • Minimum size single blade - 5 in W x 5 in H
  • Maximum size single section - 48 in W x 72 in H